1316 MAJESTY TER, Weston
$629,000 USD 3 2
Pictures
Map


































Contact us
Schedule Tour
| Address | 1316 MAJESTY TER, Weston |
| Building Name | SECTOR 2-PARCELS 21A 25 2 |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Property Style | R30-No Pool / No Water |
| Price | $629,000 |
| Property Status | Pending |
| MLS Number | A11882857 |
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Bathrooms Number | 2 |
| Living Area | 1420 |
| Lot Size | 4440 |
| Year Built | 2000 |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Folio Number | 503902022070 |
| Zoning Information | R-1 |
| Days on Market | 190 |
Detailed Description: NEW ROOF! NEW KITCHEN! Come see this charming 3/2 in the gated community of Savanna in the heart of Weston. 3 bedroom single family home. Split bedroom floor plan, high vaulted ceilings, new kitchen, 2-car garage with epoxy coating, tile / laminate flooring throughout. Freshly painted exterior. New roof, Private lot. The Savanna development has three pools, water slides, playgrounds, basketball courts, miniature golf, new court, jogging path and other amenities. Savanna is a gated community with 24 hour security and clubhouse. Weston is blessed with excellent A schools, parks, restaurants and shopping. The new 595 express lane makes commuting from Weston even more convenient.
Internet
Property added to favorites
Loan
Mortgage
Expert
Hide
Address Information
| State | Florida |
| City | Weston |
| County | Broward County |
| Zip Code | 33327 |
| Address | 1316 MAJESTY TER |
| Zip Code (4 Digits) | 2312 |
Financial Information
| Price | $629,000 |
| Price per Foot | $0 |
| Folio Number | 503902022070 |
| Association Fee Paid | Quarterly |
| Association Fee | $560 |
| Tax Amount | $10,993 |
| Tax Year | 2024 |
| Type of Contingencies | No Contingencies |
Full Descriptions
| Detailed Description | NEW ROOF! NEW KITCHEN! Come see this charming 3/2 in the gated community of Savanna in the heart of Weston. 3 bedroom single family home. Split bedroom floor plan, high vaulted ceilings, new kitchen, 2-car garage with epoxy coating, tile / laminate flooring throughout. Freshly painted exterior. New roof, Private lot. The Savanna development has three pools, water slides, playgrounds, basketball courts, miniature golf, new court, jogging path and other amenities. Savanna is a gated community with 24 hour security and clubhouse. Weston is blessed with excellent A schools, parks, restaurants and shopping. The new 595 express lane makes commuting from Weston even more convenient. |
| How to Reach | Drive north on Savanna Trail. Left to Majesty Terrace. Turn left to stay on Majesty Terrace. Property is on the right. Easy access to 595, 1-75 and other major expressways for Dade and Palm Beach county. |
| Property View | None |
| Design Description | Detached, Half Duplex |
| Roof Description | Flat Tile |
| Floor Description | Ceramic Floor, Tile |
| Interior Features | First Floor Entry, Pantry, Vaulted Ceiling (s), Walk-In Closet (s), Utility / Laundry In Garage |
| Equipment Appliances | Dishwasher, Disposal, Dryer, Electric Water Heater, Microwave, Electric Range, Refrigerator, Self Cleaning Oven, Washer |
| Cooling Description | Electric |
| Heating Description | Electric |
| Water Description | Municipal Water |
| Sewer Description | Public Sewer |
| Parking Description | Driveway |
Property parameters
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Baths Number | 2 |
| Living Area | 1420 |
| Lot Size | 4440 |
| Zoning Information | R-1 |
| Year Built | 2000 |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Style | R30-No Pool / No Water |
| Building Name | SECTOR 2-PARCELS 21A 25 2 |
| Development Name | SECTOR 2-PARCELS 21A 25 2 |
| Construction Type | Brick |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Listed with | Beycome of Florida LLC |