2549 EGRET LAKE DR, Green Acres
$639,000 USD 3 2.5
Pictures
Map





































































Contact us
Schedule Tour
| Address | 2549 EGRET LAKE DR, Green Acres |
| Building Name | RIVER BRIDGE PUD 3A |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Property Style | House |
| Price | $639,000 |
| Previous Price | $643,000 (34 days ago) |
| Property Status | Active |
| MLS Number | A11842392 |
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Bathrooms Number | 2 |
| Half Bathrooms Number | 1 |
| Living Area | 2393 |
| Lot Size | 11433 |
| Year Built | 1997 |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Folio Number | 18424415430000450 |
| Zoning Information | RM-2 (CI |
| Days on Market | 258 |
Detailed Description: Assumable FHA Loan at 5.125%! Rare opportunity to assume a low-rate mortgage (subject to lender approval – buyer must qualify). This beautifully updated single-family home is in a gated community in West Palm Beach and offers a large lakefront lot, perfect for relaxing or entertaining with scenic water views. The home features a brand-NEW ROOF (2023), NEW HVAC system (2022), NEW TANKLESS WATER HEATER (2022), NEW impact-resistant GARAGE DOOR (2022), and NEW APPLIANCES – all major upgrades already completed. Enjoy the peace of mind of a move-in-ready home in a secure neighborhood, and the monthly savings from this low-rate potential. Now also available for lease, see MLS #A11879906.
Internet
Waterfront
Pets Allowed
Property added to favorites
Loan
Mortgage
Expert
Hide
Address Information
| State | Florida |
| City | Green Acres |
| County | Palm Beach County |
| Zip Code | 33413 |
| Address | 2549 EGRET LAKE DR |
| Section | 15 |
| Zip Code (4 Digits) | 2161 |
Financial Information
| Price | $639,000 |
| Price per Foot | $0 |
| Previous Price | $643,000 |
| Folio Number | 18424415430000450 |
| Association Fee Paid | Quarterly |
| Association Fee | $1,275 |
| Tax Amount | $8,801 |
| Tax Year | 2025 |
Full Descriptions
| Detailed Description | Assumable FHA Loan at 5.125%! Rare opportunity to assume a low-rate mortgage (subject to lender approval – buyer must qualify). This beautifully updated single-family home is in a gated community in West Palm Beach and offers a large lakefront lot, perfect for relaxing or entertaining with scenic water views. The home features a brand-NEW ROOF (2023), NEW HVAC system (2022), NEW TANKLESS WATER HEATER (2022), NEW impact-resistant GARAGE DOOR (2022), and NEW APPLIANCES – all major upgrades already completed. Enjoy the peace of mind of a move-in-ready home in a secure neighborhood, and the monthly savings from this low-rate potential. Now also available for lease, see MLS #A11879906. |
| How to Reach | The house is in the River Bridge Community. Please enter through Forest Hill Blvd, NOT Jog Rd as those gates are for residents only. |
| Property View | Lake |
| Water Access | Other |
| Waterfront Description | WF / No Ocean Access, Lake |
| Design Description | Detached, One Story |
| Roof Description | Curved / S-Tile Roof |
| Floor Description | Carpet, Tile |
| Interior Features | First Floor Entry, Pantry, Vaulted Ceiling (s), Walk-In Closet (s), Family Room |
| Exterior Features | Tennis Court (s) |
| Furnished Information | Furniture Negotiable |
| Equipment Appliances | Dishwasher, Dryer, Microwave, Electric Range, Refrigerator, Washer |
| Cooling Description | Ceiling Fan (s), Central Air, Electric |
| Heating Description | Central, Electric |
| Water Description | Municipal Water |
| Sewer Description | Public Sewer |
| Parking Description | Covered, Driveway |
| Pet Restrictions | Restrictions Or Possible Restrictions |
Property parameters
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Baths Number | 2 |
| Half Baths Number | 1 |
| Living Area | 2393 |
| Lot Size | 11433 |
| Zoning Information | RM-2 (CI |
| Year Built | 1997 |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Style | House |
| Building Name | RIVER BRIDGE PUD 3A |
| Development Name | RIVER BRIDGE PUD 3A,RIVER BRIDGE |
| Construction Type | Concrete Block Construction,Stucco |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Listed with | Berkshire Hathaway Florida Rea |