1393 SOUTH WEST MAJESTY TER #., Weston
$4,000 USD 3 2
Pictures
Map
Contact us
Schedule Tour
| Address | 1393 SOUTH WEST MAJESTY TER #., Weston |
| Building Name | SECTOR 2-PARCELS 21A 25 2 |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Property Style | Single Family-Annual, House |
| Price | $4,000 |
| Sold on | 9th December, 2025 |
| Sold Price | $3,800 |
| Property Status | Rented |
| MLS Number | A11910512 |
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Bathrooms Number | 2 |
| Living Area | 1420 |
| Lot Size | 5051 |
| Year Built | 2000 |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Rent Period | Monthly |
| Folio Number | 503902021440 |
| Zoning Information | R-1 |
| Days on Market | 112 |
Detailed Description: EXQUISITELY REMODELED 3-Bed, 2-Bath HOME with over $100K in premium upgrades! Features elegant luxury vinyl flooring, extensive ambient LED lighting, and a brand-new gourmet kitchen with quartz countertops, sleek custom cabinetry, and smooth flat-finish ceilings and walls. Indulge in designer bathrooms with stylish tiled shower walls. Hurricane-impact windows, reinforced front door, and utility sink in garage. Plenty of storage plus a serene screened patio overlooking a breathtaking wide-water view. 2-car garage + 2 driveway spaces. Prestigious guard-gated community with 3 pools, water slide, mini-golf and more. No HOA approval required. Ready to show!
Internet
Waterfront
Pets Allowed
Property added to favorites
Loan
Mortgage
Expert
Hide
Address Information
| State | Florida |
| City | Weston |
| County | Broward County |
| Zip Code | 33327 |
| Address | 1393 SOUTH WEST MAJESTY TER |
| Zip Code (4 Digits) | 2308 |
Financial Information
| Price | $4,000 |
| Price per Foot | $0 |
| Sold on | 9th December, 2025 |
| Sold Price | $3,800 |
| Folio Number | 503902021440 |
| Rent Period | Monthly |
Full Descriptions
| Detailed Description | EXQUISITELY REMODELED 3-Bed, 2-Bath HOME with over $100K in premium upgrades! Features elegant luxury vinyl flooring, extensive ambient LED lighting, and a brand-new gourmet kitchen with quartz countertops, sleek custom cabinetry, and smooth flat-finish ceilings and walls. Indulge in designer bathrooms with stylish tiled shower walls. Hurricane-impact windows, reinforced front door, and utility sink in garage. Plenty of storage plus a serene screened patio overlooking a breathtaking wide-water view. 2-car garage + 2 driveway spaces. Prestigious guard-gated community with 3 pools, water slide, mini-golf and more. No HOA approval required. Ready to show! |
| How to Reach | Please Use your GPS. |
| Property View | Canal, Lagoon |
| Water Access | None |
| Waterfront Description | Canal Front, Lake |
| Design Description | First Floor Entry |
| Roof Description | Curved / S-Tile Roof |
| Floor Description | Vinyl |
| Interior Features | First Floor Entry, Closet Cabinetry, Walk-In Closet (s), Utility / Laundry In Garage |
| Furnished Information | Unfurnished |
| Equipment Appliances | Electric Water Heater, Dishwasher, Disposal, Dryer, Microwave, Electric Range, Refrigerator, Self Cleaning Oven, Washer |
| Amenities | Child Play Area, Clubhouse, Community Pool, Guard At Gate, Handball / Basketball, Maintained Community, Mana |
| Heating Description | Central, Electric |
| Parking Description | 2 Spaces, No Rv / Boats |
| Pet Restrictions | Restrictions Or Possible Restrictions |
Property parameters
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Baths Number | 2 |
| Living Area | 1420 |
| Lot Size | 5051 |
| Zoning Information | R-1 |
| Year Built | 2000 |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Style | Single Family-Annual, House |
| Building Name | SECTOR 2-PARCELS 21A 25 2 |
| Development Name | SECTOR 2-PARCELS 21A 25 2,Savanna |
| Construction Type | Concrete Block Construction,CBS Construction |
| Stories Number | 1 |
| Street Direction | South West |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Listed with | Avanti Way Premiere |