1873 NORTH WEST 139TH AVE, Pembroke Pines
$5,400 USD 5 3
Pictures
Map
Contact us
Schedule Tour
| Address | 1873 NORTH WEST 139TH AVE, Pembroke Pines |
| Building Name | PEMBROKE FALLS-PHASE 4A |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Property Style | Single Family-Annual, House |
| Price | $5,400 |
| Sold on | 23rd December, 2025 |
| Sold Price | $5,000 |
| Property Status | Rented |
| MLS Number | A11906545 |
| Bedrooms Number | 5 |
| Full Bathrooms Number | 3 |
| Living Area | 2829 |
| Lot Size | 10118 |
| Year Built | 2001 |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Rent Period | Annually |
| Folio Number | 514010042250 |
| Zoning Information | (PUD) |
| Days on Market | 98 |
Detailed Description: Welcome to this stunning 5-bedroom (office is 5th bedroom), 3-bathroom, one-story home in the prestigious gated community of Pembroke Falls. This beautifully maintained residence offers an open floor plan that perfectly blends elegance and comfort, ideal for everyday entertaining. Enjoy a spacious living and dining area with abundant natural light and seamless flow into the modern kitchen and family room with the triple split floor plan layout. Step outside to a covered patio overlooking a lovely backyard, perfect for relaxing or hosting gatherings year-round. Pembroke Falls is known for its exclusive amenities and resort-style clubhouse, with a state-of-the-art fitness center, swimming pools, tennis courts, and scenic walking trails—all within a beautifully, secure community.
Internet
Pets Allowed
Property added to favorites
Loan
Mortgage
Expert
Hide
Address Information
| State | Florida |
| City | Pembroke Pines |
| County | Broward County |
| Zip Code | 33028 |
| Address | 1873 NORTH WEST 139TH AVE |
| Section | 10 |
| Zip Code (4 Digits) | 2840 |
Financial Information
| Price | $5,400 |
| Price per Foot | $0 |
| Sold on | 23rd December, 2025 |
| Sold Price | $5,000 |
| Folio Number | 514010042250 |
| Rent Period | Annually |
Full Descriptions
| Detailed Description | Welcome to this stunning 5-bedroom (office is 5th bedroom), 3-bathroom, one-story home in the prestigious gated community of Pembroke Falls. This beautifully maintained residence offers an open floor plan that perfectly blends elegance and comfort, ideal for everyday entertaining. Enjoy a spacious living and dining area with abundant natural light and seamless flow into the modern kitchen and family room with the triple split floor plan layout. Step outside to a covered patio overlooking a lovely backyard, perfect for relaxing or hosting gatherings year-round. Pembroke Falls is known for its exclusive amenities and resort-style clubhouse, with a state-of-the-art fitness center, swimming pools, tennis courts, and scenic walking trails—all within a beautifully, secure community. |
| How to Reach | Off Sheridan Street – 2 blocks east of I-75 |
| Property View | Garden |
| Design Description | Ranch, Split Level |
| Roof Description | Curved / S-Tile Roof |
| Floor Description | Ceramic Floor |
| Interior Features | First Floor Entry |
| Exterior Features | Lighting, Fruit Trees |
| Furnished Information | Unfurnished |
| Equipment Appliances | Dishwasher, Disposal, Dryer, Microwave, Electric Range, Refrigerator, Washer |
| Amenities | Clubhouse, Community Pool, Guard At Gate |
| Cooling Description | Ceiling Fan (s), Electric |
| Heating Description | Electric |
| Water Description | Municipal Water |
| Sewer Description | Sewer |
| Parking Description | Assigned, Limited #Of Vehicle |
| Pet Restrictions | Maximum 20 Lbs |
Property parameters
| Bedrooms Number | 5 |
| Full Baths Number | 3 |
| Living Area | 2829 |
| Lot Size | 10118 |
| Zoning Information | (PUD) |
| Year Built | 2001 |
| Type of Property | Single Family Residence |
| Style | Single Family-Annual, House |
| Building Name | PEMBROKE FALLS-PHASE 4A |
| Development Name | PEMBROKE FALLS-PHASE 4A,PEMBROKE FALLS |
| Construction Type | CBS Construction |
| Street Direction | North West |
| Garage Spaces Number | 2 |
| Listed with | Keller Williams Legacy |