1 NORTH WEST IRAUSQUIN BLV #1A, Out of City
$1,095,000 USD 3 3.5
Pictures
Map

























Contact us
Schedule Tour
| Address | 1 NORTH WEST IRAUSQUIN BLV #1A, Out of City |
| Building Name | ARUBA ATLANTIC 360 |
| Type of Property | Condominium |
| Price | $1,095,000 |
| Property Status | Active |
| MLS Number | A11749860 |
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Bathrooms Number | 3 |
| Half Bathrooms Number | 1 |
| Living Area | 2386 |
| Year Built | 2023 |
| Garage Spaces Number | 1 |
| Folio Number | 0073601A |
| Days on Market | 403 |
Detailed Description: Aruba’s Best! Experience the pinnacle of luxury at A360 ARUBA, an exclusive collection of just 25 prestigious residences designed for those who seek tranquility, elegance, and unparalleled comfort. Nestled in the heart of Eagle Beach, one of the world’s most breathtaking shorelines, Atlantic 360 offers an extraordinary lifestyle in the sunniest paradise of the Caribbean – Aruba. Indulge in the ultimate beachfront living, where sophistication meets serenity, and every day feels like a retreat. Kosher Kitchens upon request. Great 1st floor with direct access to the beach. Great ROI returns in rentals. Sold fully furnished with HOA of $1100 per month. Services includes Gym, Pool, Spa, Wifi, Storage and 365 days of sun and happy island life!
Internet
Waterfront
Pets Allowed
Property added to favorites
Loan
Mortgage
Expert
Hide
Address Information
| State | Au |
| City | Out of City |
| County | OUTSIDE of Florida |
| Address | 1 NORTH WEST IRAUSQUIN BLV |
Financial Information
| Price | $1,095,000 |
| Price per Foot | $0 |
| Folio Number | 0073601A |
| Maintenance Charge Month | $1,200 |
| Association Fee Paid | Monthly |
| Association Fee | $1,200 |
| Tax Amount | $7,000 |
| Tax Year | 2025 |
| Possession Information | Funding |
Full Descriptions
| Detailed Description | Aruba’s Best! Experience the pinnacle of luxury at A360 ARUBA, an exclusive collection of just 25 prestigious residences designed for those who seek tranquility, elegance, and unparalleled comfort. Nestled in the heart of Eagle Beach, one of the world’s most breathtaking shorelines, Atlantic 360 offers an extraordinary lifestyle in the sunniest paradise of the Caribbean – Aruba. Indulge in the ultimate beachfront living, where sophistication meets serenity, and every day feels like a retreat. Kosher Kitchens upon request. Great 1st floor with direct access to the beach. Great ROI returns in rentals. Sold fully furnished with HOA of $1100 per month. Services includes Gym, Pool, Spa, Wifi, Storage and 365 days of sun and happy island life! |
| Property View | Ocean View |
| Water Access | Other |
| Waterfront Description | Ocean Front |
| Floor Description | Ceramic Floor, Tile |
| Interior Features | Lobby, First Floor Entry, Utility Room / Laundry |
| Exterior Features | Exterior Cat Walk, Other, Barbeque, Open Balcony |
| Furnished Information | Furniture For Sale |
| Equipment Appliances | Dishwasher, Other Equipment / Appliances, Refrigerator |
| Amenities | Barbecue, Bike Storage, Elevator (s), Exterior Lighting, Pool, Trash Chute |
| Cooling Description | Air Purifier, Central Air |
| Heating Description | Central |
| Parking Description | 1 Space, Assigned, No Rv / Boats |
| Pet Restrictions | Maximum 20 Lbs |
Property parameters
| Bedrooms Number | 3 |
| Full Baths Number | 3 |
| Half Baths Number | 1 |
| Balcony Includes | 1 |
| Living Area | 2386 |
| Year Built | 2023 |
| Type of Property | Condominium |
| Building Name | ARUBA ATLANTIC 360 |
| Development Name | ARUBA’S ATLANTIC 360 |
| Construction Type | Concrete Block Construction,Brick |
| Street Direction | North West |
| Garage Spaces Number | 1 |
| Listed with | Miami Zyr Realty Inc |